נגיעות - קינסיולוגיה ופסיכולוגיה לאיזון גופני ורגשי

 

מגע בריאות

 

מגע בריאות היא גישה הוליסטית לבריאות, שנועדה להחזיר לגוף את איזונו הטבעי.

 

הגישה פותחה על-ידי הכירופרקטור האמריקני ד"ר ג'ון פ. ת'אי בשנות השבעים, בהתבסס על עבודתו של הכירופרקטור ד"ר ג'ורג' גודהארט.

 

אחת מהנחות היסוד במגע בריאות היא שכל שריר בגוף קשור לשלושה אלמנטים:

 

  1.  מרידיאנים – המרידיאנים הם מסלולי זרימת אנרגיה בגוף והם מושפעים מגורמים גופניים, רגשיים, תזונתיים ואנרגטיים. בגוף קיימים למעלה מ- 600 מרידיאנים, אולם במגע בריאות אנו מתייחסים ל- 14 מרידיאנים מרכזיים. רוב המרידיאנים קשורים לאיברים שונים בגוף ונקראים על שמם. לדוגמה, מרידאן הכבד, מרידיאן הקיבה, מרידיאן הכליות וכן הלאה.

  2.  נקודות לימפה – מערכת הלימפה קשורה למערכת השרירים. הלימפה פועלת כמערכת ניקוז של הגוף, מעבירה חלבונים, הורמונים ושומנים לתאים. ללימפה, שהיא נוזל שומני חלבי, אין תנועה משל עצמה ומי שמפעיל אותה הם השרירים. לעתים נקודות הלימפה כואבות כשאנו נוגעים בהן, ופירוש הדבר שיש בהן פסולת שלא התנקזה.

  3.  נקודות עצביות-דמיות – אלה הן נקודות דופק בראש, שמשפיעות על זרימת הדם לאיברים ובלוטות שונות בגוף. גירוי נקודות אלה משפיע ישירות על השרירים ומשפר את זרימת הדם אליהם.

 

מתי מטפלים במגע בריאות?

יש צורך במגע בריאות כאשר קיים חוסר איזון או היעדר הרמוניה באחד האלמנטים (המרידיאנים, נקודות הלימפה או הנקודות העצביות הדמיות), שעלול להתבטא בכאב. חוסר האיזון יתבטא גם בשריר חלש, ואילו החזרת המצב ההרמוני והמאוזן מחזקת (ברוב המקרים) את השריר. במידה וביצענו את כל הדרוש להחזרת ההרמוניה (כלומר, תיקנו את כל שלושת האלמנטים) אולם השריר עדיין לא התחזק, לרוב הדבר מהווה אינדיקציה לכך שיש לעבור לעבודה על נושאים רגשיים הטמונים בבסיס היעדר ההרמוניה (עבודה כזו מתבצעת במסגרת מוח אחד).

 

מלבד נושא המרידיאנים והזרימה האנרגטית בגוף, במגע בריאות ניתן לבדוק אילו מזונות מיטיבים עם האדם ואילו פחות מתאימים לו, וכל זאת בהתאמה אישית, לא בהתבסס על תיאוריות של מזונות מומלצים ולא מומלצים. באופן דומה, ניתן לבדוק את כמות הנוזלים לה זקוק האדם באופן אישי.

 

הגישה לרוב משולבת עם עבודה נוספת בקינסיולוגיה (כגון קינסיולוגיה לימודית או מוח אחד), אך גם עומדת בזכות עצמה.

 

המשמעות המטפורית של הכאב

במגע בריאות, כאשר מתגלה חוסר איזון כרוני במרידיאן מסוים (כלומר, כאשר בכל פגישה אותו מרידיאן שוב נמצא בהיעדר הרמוניה, למרות שנעשו כל התיקונים הדרושים), לעתים יש לבדוק מהי משמעות המרידיאן והאיבר שהוא קשור אליו מבחינה גופנית ורגשית. אולם, חשוב לציין כי היעדר הרמוניה (גם אם כרונית) במרידיאן מסוים אין פירושה שקיימת בעיה באיבר שהוא קשור אליו. לדוגמה, אם אני סובלת מחוסר איזון כרוני במרידיאן הכבד, אין פירוש הדבר שיש לי בעיות בכבד או שמשהו בכבד שלי לא תקין, אלא עליי להתייחס לרובד הרגשי שמייצג המרידיאן (מרידיאן הכבד, למשל, קשור בין השאר לנושא של כעס). בספר "רפואה לנפש - מילון" מאת מרגריט דה-סוריאני מפרטת המחברת את הרובד הרגשי שכל מרידיאן מייצג וכן מפורטת המשמעות העמוקה יותר של מחלות שונות.

 

נוכחתי באפקט המדהים של הקשר בין איברים וחוסר איזון כרוני במרידיאן לבין הייצוג הרגשי שלהם בפגישה עם מטופלת, שסיפרה כי לפני שנים רבות עברה ניתוח להסרת הטחול ומאז היא סובלת מבעיות זיכרון. כאשר בדקתי מה מייצג מרידיאן הטחול, ראיתי שבין השאר, הוא מתקשר לנושאים של זיכרון. חשוב לציין שהמטופלת אמרה זאת בלי לדעת מה הטחול "אמור" לייצג!

במקום אקמול

לא פעם יש כאבים שניתן לטפל בהם באמצעות מגע בריאות. לדוגמה, פעם התלוננה בפניי עמיתה לעבודה שראשה כואב מאוד, והצעתי לנסות להקל על הכאב באמצעות מגע בריאות. עשיתי את האיזון הקצר, ביקשתי שתשתה עוד כוס מים ולאחר מספר דקות הכאב נעלם לחלוטין! היא הייתה המומה והודיעה לי שבכוונתה לאמץ אותי בתור כדור נגד כאבי ראש...

 

העבודה של מגע בריאות יכולה לסייע בהורדת חום, בהקלת בחילות, מיגרנות ועוד. באמצעות איזון ערוצי האנרגיה של הגוף, משתפרת למעשה יכולתו של הגוף לרפא את עצמו ולחזור לתפקוד אופטימלי.

 

הגישה של מגע בריאות היא דרך יעילה ופשוטה לשפר את הבריאות והזרימה האנרגטית שבגוף. כמו כן, היא מהווה נדבך משמעותי בבניית תקשורת אחרת עם הגוף, תקשורת שמקשיבה לסימנים שהגוף משדר, ומבינה אותן ברמות עמוקות יותר, הקשורות להתנהלות חיינו.

 

 

כדי לקרוא על תחושות גופניות שניתן לשפר באמצעות מגע בריאות, עברו אל תיאורי מקרה "גופניים".

 

לחצו כדי לגלות אילו תחומים נוספים ניתן לשפר באמצעות הקינסיולוגיה.

 

 


דף הבית מפת אתר צרו קשר

 

© כל הזכויות שמורות לאיריס אבידור